Kredyt konsolidacyjny

Ostatnio kredyty konsolidacyjne są niesamowicie popularne wśród konsumentów. Wiele osób decyduje się na zaciągnięcie takiego kredytu, gdyż uważa, że będzie to wygodna, korzystna opcja. Można by pomyśleć, że biorąc kredyt konsolidacyjny to tak, jak gdybyśmy zaczynami całą historię od nowa. Otrzymujemy kredyt z innego miejsca, umawiamy się na inne zasady oraz warunki spłaty.

Kredyt gotówkowy bez prowizji

Lista rekomendowanych pożyczek

Złóż wniosek o pożyczkę w zaledwie 3 minut.

Co należy wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym?

Warto zatrzymać się nie na długo na samej nazwie kredytu. Nie bez powodu nazwany on został konsolidacyjny, gdyż samo słowo konsolidacja oznacza połączenie. Idąc tym tropem można łatwo domyślić się, że kredyt konsolidacyjny to kredyt, łączący w sobie inne, mniejsze kredyty. W taki sposób można łatwo połączyć kilka pożyczek w jedną całą, z jednakowymi warunkami terminami oraz wysokością rat, którą spłacać będziemy już jednemu pożyczkodawcy.

Wiele banków na rynku oferuje kredyty konsolidacyjne. W internecie łatwo można znaleźć wiele porównywarek, rankingów, które pokazują szczegółowo i w skrócie opisują zasady działania różnych banków, stopę procentową i inne informacje, istotne dla każdego potencjalnego klienta. Kredyt konsolidacyjny można otrzymać w banku, w którym dana osoba już posiada osobny dług, lub wybrać zupełnie nowe miejsce bez jakichkolwiek zobowiązań ze strony pożyczkodawcy.

Kto może otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego warto zapoznać się dokładnie nie tylko z warunkami, panującymi w danym banku, ale również z ogólnymi zasadami takiego rodzaju pożyczki. Po pierwsze, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: kto może otrzymać kredyt konsolidacyjny? Otóż został on stworzony dla osób, które w momencie zaciągania go posiadają kilka, a może nawet wiele innych kredytów. Każda osoba, która posiada chociażby dwa różne zobowiązania wobec dwóch różnych banków łatwo może sobie wyobrazić, jak trudno jest pilnować dat, terminów, kosztów opłat, pozostałych rat i innych obowiązków, związanych ze spłatą kredytu. Dodatkowo, gdy nie jest to jedyna rzecz, na której trzeba się skupić można całkowicie stracić porządek działań. Można tutaj wymienić chociażby opłatę rachunków, przelewy za naukę dla dziecka na prywatnej uczelni i wiele, wiele innych.

O ile łatwiejsze byłoby opłacanie wszystkich zaciągniętych kredytów jednocześnie, raz w miesiącu bez dodatkowych haczyków i ciągłych problemów, które spędzają sen z powiek. Właśnie dlatego powstała myśl kredytu konsolidacyjnego. Stworzony on został, aby ułatwić proces spłacania kredytów, zwłaszcza, gdy ich wysoka ilość przekracza granice rozumu i nie pozwala myślec o niczym innym, jak tylko o tym, kiedy mija termin następnej raty.

Warunki otrzymania kredytu konsolidacyjnego

Po pierwsze, należy jeszcze raz zaznaczyć, że kredyt konsolidacyjny łączy wszystkie dotychczasowe, zaciągnięte przez klienta kredyty w jeden oddzielny. Jest to nowe zobowiązanie, przez co potrzebne jest podpisanie nowej umowy. Kwota kredytu to równowartość wszystkich mniejszych zobowiązań, która spłacana jest jako jedna wielka suma. W związku z tym, że zmienia się kwota kredytu, zmienia się również jego termin, a dokładnie, wydłuża się. Ogromnym plusem takiego rodzaju zobowiązania jest fakt, że comiesięczna rata jest niższa. Wynika to z tego, że nie płacimy już kilku oddzielnych rat, a tylko jedną, dostosowaną do naszych możliwości.

Proces spłaty kredytu jednocześnie się wydłuża, co również jest wielkim plusem dla klienta. Łatwo można sobie wyobrazić, jaką trudnością finansową jest spłata kilku kredytów jednocześnie. W tym przypadku obciążenie finansowe pada tylko na jedno zobowiązanie, tym samym wydłużając cały okres spłaty. Jest to idealna opcja dla osób, które nie mają możliwości spłaty kilku zadłużeń na raz. Łatwiej im płacić mniejsze sumy, ale za to w dłuższym terminie końcowym.

Czy rzeczywiście należy brać kredyt konsolidacyjny?
Jak było wspomniane wyżej, ten rodzaj kredytu jest odpowiednią alternatywą dla osób, które nie radzą sobie z comiesięcznym spłacaniem wielu wysokich rat. Zdecydowanie czynnik finansowy gra w tym wypadku największą rolę. Należy jednak pamiętać, że zaciągnięcie nowego kredytu niesie ze sobą kolejne procenty, a dalej, wyższą kwotę do spłaty. Jednak osoby, dla których spłata kilku rat miesięcznie jest ponad siły, chętnie wybierają tę opcję i uważają ją za najodpowiedniejszą. Zwrócić się o pomoc do banku powinni również Ci, którzy nie radzą sobie po prostu z organizacją spłaty rat, co, w przypadku spłaty kilku obciążeń jednocześnie, może być trudne do zaplanowania. Tutaj bank zrobi wszystko za klienta, i nie trzeba będzie się obawiać o popełnienie jakiegokolwiek błędu. Kredytobiorcy, którzy nie mają problemów ze spłatą pożyczki, bez względu na jej wysokość i ilość, nie potrzebują dodatkowej pomocy w postaci kredytu konsolidacyjnego.


Rankingi pożyczkowe

Szukasz najtańszego kredytu gotówkowego? Sprawdź najnowszy ranking kredytowy. Aktualne oferty >>>